עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  

אודות

Vyou מביאה את הבשורה החדשה בתחום האופטומטריה .
בדיקת הראייה הראשונה בעולם שמתאימה את עצמה לכל נבדק - בדיקת הראייה הסביבתית.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

כיצד נקל על העינים שלנו בעבודה ממושכת מול מחשב

21/03/2015 14:10
Vyou optometry
ראייה, מחשב, עבודה מול מחשב
מחקרים מראים שלהתפתחות של קוצר ראייה ישנו מרכיב תורשתי אך גם התנהגותי .
בעשור האחרון חלה עלייה בכמות הפציינטים  המגיעים אלינו לבדיקות ראייה ואנו מזהים אצלם קוצר ראייה שמתחיל להתפתח סביב גיל 15-20 ,
לאחר שאנו לומדים להכיר את הפציינט ,אופי עבודתו וצרכיו הוויזואליים אנו מזהים דפוס חוזר שרובם מבלים שעות ארוכות מול מחשב , קריאה ממושכת ושעות לימוד רבות . 
הצרכים הוויזואליים המאפיינים את החיים המודרניים גורמים למאמץ תמידי של העיניים ולעתים אף להתפתחות של קוצר ראייה .
ההתמקדות ממושכת לקרוב גורמת ל"ספאזם" - נעילה של מיקוד הראייה לטווח קרוב של שרירי העיניים , דבר הגורר קוצר ראייה מדומה , עלייה בקוצר הראייה ומרשם המשקפיים.
המסכים מולם אנו עובדים ומשתמשים אותנו על בסיס יומיומי - המחשב , הסמארטפונים , טאבלטים וכדומה , מאלצים את העיניים שלנו להתמקד, לעקוב אחרי דמויות מרצדות , כתב קטן ומפוקסל עם קונטרסט משתנה ומסך הפולט חשמל סטטי .
כמובן שלא ניתן להימנע מהשימוש בכל השפע שהטכנולוגיה המודרנית מעניקה לנו , אך חשוב מאוד להשתמש בהם בצורה נכונה , לא מופרזת 
וכזו שלא תגרום נזק לאחד החושים החשובים לנו ביותר - הראייה . 

נדבר בעיקר על עבודה מול מחשב , מכיוון שלאומת טאבלט או סמארטפון , רובנו לא יכולים להימנע בעבודה ממושכת מול מחשב - החיים והעבודה מכתיבים. 
זיהו תסמינים המאפיינים אנשים העובדים שעות ארוכות מול מחשב וקראו לילד בשמו - CVS - Computer Vision Syndrome .

מה הם הגורמים לתופעות וכיצד נילחם בהם ? 

קונטרסט 
כאשר אנו קוראים ספר או טקסט מודפס , אנו קוראים טקסט בעל אותיות מוגדרות על גבי רקע אחיד . לעיניים שלנו הכי נוח וקל לקרוא טקסט שחור על גבי רקע לבן - הקונטרסט הכי חזק. 
לאומת זאת כאשר אנו קוראים טקסט על גבי צג מחשב המורכב מיחידות של פיקסלים ,הטקסט לא אחיד , הגבולות שלו לא ברורים והעין נדרשת להתמקד על פי כמה וכמה על מנת לקרוא את הטקסט מה שגורם לה למאמץ רב . 

מצמוץ מופחת 
כאשר העין שלנו מתאמצת להתמקד בנקודה מסוימת לאורך זמן , זה מוריד באופן טבעי את כמות המצמוצים . בכל מצמוץ מופשרות מהעין דמעות היוצרות שכבת דמעות מחודשת ואחידה החשובה לבריאות העין ולאיכות הראייה . כאשר אנו ממצמצים פחות ישנן פחות דמעות , העין מתייבשת וכך מתחילות התופעות של תסמונת העין היבשה המתאפיינות בצריבה של העיניים , עייפות , ראייה לא ממוקדת .

תאורה 
ישנו קשר ישיר בין סנוור ואיכות הראייה . מסך המחשב הינו מקור אור כשלעצמו וכאשר אנו עובדים במשרד מואר במנורות פלורוסנט או יושבים מול חלון - איכות הראייה שלנו יורדת בגלל גורמי סנוור מיותרים . 
תנסו לבדוק האם יותר נוח לכם כאשר תאורת החדר הכללית יותר נמוכה - אם כן , תנסו להוריד רמות תאורה או תסגרו את החלון עם וילון . זה יוריד את הסינוור ואת ההשתקפויות המפריעות על גבי מסך המחשב. 

ישיבה מול המחשב 
העיניים מובילות את הגוף שלנו , זאת אומרת שאם אנו יושבים מול המחשב בצורה לא נוחה המפצה על איזושהי טעות תשבורתית לא מתוקנת (מרשם משקפייים) שיש לנו בעיניים , זה יגרום לעיוות של כל הגוף , מאמץ בשרירי העיניים וכאבי גב. 
המרחק ממוצע המומלץ הוא כ-60 ס"מ מהמחשב . במידה ובמרחק זה הראייה מטושטשת זה יכול להעיד על צורך במשקפיים.
זווית הראייה המומלצת - מכיוון שבאופן טבעי לעיניים שלנו הרבה יותר קל להסתכל למטה ולא למעלה (יש לזה הסברים אבולוציונים של חיפוש דברים על הקרקע אבל זה כבר סיפור אחר...) רצוי ומומלץ למקם את מסך המחשב בצורה כזו שיהיה קצת מתחת , זאת אומרת שתשבו בצורה כזו שהכיסא יהיה קצת מעל מסך המחשב - כ-10 ס"מ. 
גובה המסך חשוב גם בשביל לפצות על העדר המצמוץ בתנוחה כזו העפעף העליון שלנו מכסה מעט את העין ומוריד את היובש.

עדשות המשקפיים
חשוב מאוד שהמרשם המשקפיים יהיה מתאים למרחק העבודה שלכם ! משקפיים שלא מותאמות נכון יאלצו אותכם לסדר את הסביבה בהתאם למגבלותיהם  מה שיגרום לכם לישיבה לא נוחה , כאבי גב ושרירים ועייפות מוגברת. 
עדשות ללא ציפויים המורידים סנוור יגרמו לכם לעייפות בעיניים ולראייה לא יציבה . 

פתרונות - 

המלחמה ביובש - תבחנו את סביבת העבודה שלכם : אם יש לכם פתח של מזגן ממש מעליכם או מולכם כדאי להזיז את שולחן העבודה למקום אחר או לשנות את כיוון המיזוג. 
תחזיקו בקבוקון של דמעות מלאכותיות בעמדת העבודה - חשוב לוודא שלא מדובר בדמעות עם חומר משמר , אמנם יש לו פרק זמן יותר קצר לשימוש אך זה יותר בריא לעיניים .תקפידו על זריקת הבקבוקון בתאריך המצוין על גבי האריזה. 
ברגע שתחושו תופעות של יובש - צריבה של העיניים , עפעף עליון עייף , ראייה לא יציבה , טפטפו בכיף זוהי תמיסה ללא מינון מוגדר והגבלה. 

ישיבה מול מחשב - תקפידו על ישיבה במרחק נכון - לא קרוב ולא רחוק מידי, כזה שבו נוח לא רק לעיניים אלא גם לגב ולרגליים. תסדרו את הגובה של הכיסא או של המסך שיהיה מתחת לציר הראייה כך שתסתכלו מעט למטה. 

תאורה -תוודאו שהתאורה בסביבת העבודה לא חזקה מידי , תנסו להוריד רמת תאורה ותראו אם זה יותר נוח לכם .

עדשות המשקפיים - התאמת עדשות משקפיים המתאימות ביותר לסביבת העבודה שלכם תתבצע בסביבה הטבעית שלכם ! בדיקת ראייה סביבתית באמצעות צוות האופטומטריסטים של Vyou שיגיעו אליכם , ימפו ויבינו את כל צרכי הראייה שלכם , המרחקים המדויקים , התנוחה שבה אתם רגילים לשבת ולעבוד . כך תקבלו את פתרון הראייה המדויק ביותר וייעוץ ארגונומי במקום - כל אלה יאפשרו לכם ליהנות מאיכות ראייה מרבית בכל רגע. 
חשוב שהעדשות יהיו בעלות ציפוי אנטי-רפלקס המונע סנוור והשתקפויות , נגד החשמל הסטטי והקרינה שנפלטת מהמסך.

"תרגילי עיניים" - על מנת להקל על שרירי העיניים שלנו ולמנוע "נעילה" לפוקוס קרוב מומלץ לעשות הפסקה כל חצי שעה , לעצום את העיניים לכמה שניות , לאחר מכן לפתוח ולהסתכל לרחוק - על הנוף בחלון למשל .  

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: